вторник, 28 октомври 2008

За што плаќаме?

Гужва пред студентски прашања како што е редот кога заверуваме семестар. Растрчани студенти со едно чудо уплатници и документи во раце . Студентскиот филм на Универзитетот Кирил и Методиј....

Од сите тие мали плави ливчиња, едно упорно ме боде во очи. ССУКМ 200 денари членарина(150 или 100 на некои факултети). Па добро како успеаа толку брзо да ја откријат мојата животна желба да бидам член на таа престижна организација? Кога ќе се подзамислам, никој не ме праша. А тетката на студентски вика дека без таа уплатница не можам да го заверам семестарот.Си платив зошто нервите ми се при крај...

Што ми изнудија рекет 200 денари ќе ги прежалам, ама кога ќе ја направам математиката во глава 150ден Х 36000 студенти =5 400 000. Пет и пол милиони денари годишно!
Капак на се, за една иста членарина се плаќаат различни суми по факултетиве. Изгледа јас добив premium membership за 200ден, и асално стрижење...

Што аир видовме ние гордите “членови” на ССУКМ (сепак плативме членарина) од овие пет милиончиња?

  • Се редиме ко овци за стрижење пред студентски прашања и тепаме по цели денови чекајки еден обичен печат.
  • Поени мистично исчезнуваат од досиеата на студентите.
  • Бркаме потписи по цели недели .
  • Не постои нормално место за студентите да се исплачат и да си ги кажат маките.
  • Нема кој да ги брани правата и интересите на студентите пред факулетот.

Не најдов одговор прашањето ЗА ШТО ПЛАЌАМЕ? Па си дозволив да шпекулирам:
200 денари за недогледни редици на студентски прашања.
200 денари за да ме гаѓаат со индекс на студентски.
200 денари за нов мебел во празни канцеларии.
200 денари за частење по кафани.
200 денари за ич ништо.

Која е целта на студентски сојуз ако не ги застапува студентите, и на што ги троши оваа организација парите на студентите навистина незнам...

85 коментари:

Bojan рече...

Odlicna akcija, samo napred mora ednas da se slusne glasot na studentite koga se raboti za niv samite a ne samo koga kje naraca nekoj od nekakvi stabovi.

Pozdrav

bisovski рече...

bravo za blogov ,no nesakam da zvucam kako Filip Petrovski no misalm deka ke ni treba i po zestoko reagiranje blogov e dobar kolku da se omasovime i da go rasirime naseto mislenje no ponataka misalm deka ke ima potreba i od MIREN !!! protest za da ne fatat seriozno.

bisovski рече...

nersakam da zvucam kako Filip petrovski megutoa pisuvanjevo po blgovi neznam kolku ke ni pomogne no dobroe barem za pocetok da se obedinime i posle toa da da organizirame masoven MIREN protest no isto taka imam predloga da gi vklucime site fakulteti vo ova ne samo pravnot

Анонимен рече...

Abe glupcovci tie pari se za Sojuzite na fakulteti ne se za SSUKM... SSUKM se finansira od proekti ne od redovna clanarina... ili avtorot na tekstot e neinformiran ili krajno nepismen ili gpup... drugo nema... dzabe na fakultet e zapisan koga nema tri cisti :))))))) i vo pravo e sto se narekol ovca :))))))) ima tolku pamet vo glava :)))))

suzi рече...
Авторот го отстрани коментаров.
Анонимен рече...

Да се запраша човек за кога се тие пари, ако на уплатницата пишува ССУКМ...

studentka рече...

Epa aj da se zaprasame: Za kogo plakame?

Kolku sto vidov na TV, Sojuz bil ukinat so odluka na Ustaven uste pred nekolku meseci, a Parlament ne bil osnovan ili mozda imalo glasanje a nikoj ne znae? Pa spored ova, nema na kogo da plakame, osven za po kafani!

I da, ke ni treba nesto pojako od blogovi za da dojdeme do pravi pretstavnici.

bojan рече...

Koi proekti be???? koi se tie proekti na sojuzot probaj da gi nabrois ziti se...
samo isfrli zurka, mal fudbal i ekstra sesija.......e sea dodaj nekoj proekt na SSKUM....
paraziti bea paraziti si ostanaa

Анонимен рече...

Nisto ne pravat be.....Samo go ladat u kancelarii...ufff lele....ziva sramota e ova...Mora da se obedinime i da mu kazeme stop na Samoil i kompanija...

Анонимен рече...

Дечки... бев, видов, побегнав ... вие не знаете колку многу политичките партии се заинтересирани за тој Сојуз. Сте чуле за урбана, селска ...ваква-онаква мафија, верувајте има и студентска. Еднаш кога на Јавна дебата реков дека нема студентско движење во РМ - лепи Самоил очи ќе ми вадеше... тоа е, трагедија. И до ден денес верувам дека нема сила во македонските студенти која може да ги обедини и организира.

Анонимен рече...

http://komparativna.aforumfree.com/10501086108510901072108210901080-f13/elektronski-indeksi-t13.htm

Sanja рече...

Дечки, јас морам да си се олеснам.
Среќа што најдов дека постои блогов....
Минатата недела на факс решив дека сакам, наместо на скали, и онака кратката паузичка да ја поминам во пронаоѓање на т.н. Сојуз на студенти, со надеж дека ќе ми помогнат со едно проблемче. Можев и сама да си го решам, не дека не, ама си викам, дај бе, пари им давам, а они со прст за мене не мрднале.
Успешна беше потрагата. Влагам у едно собче и начекувам две курпулентни особи, една слаба, ситна женска особа и една редарка од студентси прашања што секогаш ми се дере(нередовен секс ваљда). гледам никој не ме рецка и решив сама да си се претставам. Викам „Со кој од вас би можела да зборам?“...они се изгледаа меѓу себе, и едниот ми вика „Еве со Шефот збори. Шефе, девојкава сака нешто да те праша.“
„Шефот“ си се закачи на телефон, а јас требаше да чекам. Мојата и онака кратка паузичка веќе беше при крај, па јас морав да го забрзам процесот. И нормално, пак културно си прашав, „Мене ме интересира каде одат тие пари што ви ги плаќаме?“. На мое големо чудење, дечкиве се дрзнаа да ми кажат дека СИ ГИ ДЕЛАТ ПАРИТЕ МЕЃУ СЕБЕ!!!! После слатко си се насмеаа, демек шала било. Е тука веќе бев испровоцирана и не мозев а да не се претворам у Шерлок Холмс и успеав у тие неколку минутки што ми преостануваа да ги притиснам со низа заканувачко-љубопитни прашања при што ми беше објаснето дека дечкиве, моите(а богами и вашите)пари ќе ги искористат да идат на некакви си Студентски спортски игри у Охрид. Јас нормално прашав на кој начин се избираат тимовите и кој тоа ќе иде на тие игри(а.к.а пијанки) на што ми одговорија дека курпулентните младичи( „Шефот“ и „ Десната рака на Шефот“) се фудбалери, а младата дама до мене била професионална кошаркарка. Ваквиот одговор кај мене побуди сериозни чуства на сожалување, а воедно и смеа, и веднаш посакав да бидам дел од овие игри како би видела како ова жгољаво створење до мене би можело да биде Професионален Кошаркар. Али ако они веруваат...ќе верувам и јас. Мојата упорност да добијам одговори пробаа да ја омекнат со постојани нудкања со цигари и да седнам, а јас упорно барав да ми се најде место на тие игри, пошто и јас сум спортист(добро, може не толку ПРОФЕСИОНАЛЕН колку „кошаркарката“) и стварно мислам дека можам да понудам доста со моите шаховски способности. Ми беше јасно објаснето дека можело, немало проблем...за наредната година да пробам....
Е како бе после да не се нервирам?!
Е не ви давам бе пари да се шетате, не ви давам!
...и на крај сама си ја завршив работата.

Големата слика рече...

Потребен е организиран бојкот и организирано не-плаќање на уплатницата од 200 денари.
Со висење пред шалтер ако не саакат да заверат семестар без фамозната уплатница.

U faca рече...

Znaete sto? Neka si ja napikaat uplatnicata u .... i neka idat u..... i tie sto gi zimaat i arogantnite tetkici na 'studentski ponasanja' koi 'prekrasno' si ja vrsat rabotata. Bravo za blogov

Анонимен рече...

Blogov e malku bez vrska ! Mozelo bas ubavo se da se prasa i vidi a potoa da se komentira! A toa kolku spukm raboti i toa moze da se vidi! Najverojatno vo kancelariite od SPUKM! Pa neli e redno vreme da se informirame malku!

Анонимен рече...

ocigledno deka decekive se krajno neimformirani i nemaat pojma sto sto se desava.

1) za tie golemi pravnici sto go citiraat zakonot za visoko obrazovanie. - pogledaj te go pravilnikot za rabota na fakultetot koj e vo soglasnost so statutot na ukim kako i so zakonot za visoko obrazovanie i ke poglednete mnogu jasno deka povtorno zapisuvanje na apsolventski staz se plaka vo visina na cenata sto vazela za studentite koga se zapisuvale na fakultet, ako pak malce podlaboko poglednete vo sustinata na problemot ke vidite deka se raboti za studenti sto studiraat od 2000,2001,2002 godina, Samoto toa vi kazuva za kakva struktura na studenti se raboti, potocno za vecni studenti. Dokolku pak go zemete vo predvid pismenoto obrakanje na velimir stojkoski do dekanot na praven fakultet vo koe jasno se potvrduva odlukata na dekanskata uprava ke vi stane sve jasno

2) Gospodata koj go napravile blogov (pretpostavuvam deka e gospodinot vuna i negovata grupa od 2-3 luge koj se pretstavuvaat sebesi kako lideri na nekoja ekstremno desna levica nemaat osnovni poznavanja kako i na koj nacin funkcionira i se finansira studentskiot parlament, neznaat da napravat jasna distinkicija pomegu, ssukm,spukm, maticni sojuzi, maticni parlamenti...

Zosto gospodata koj rabotat na blogov go krijat svojot identitet???? Toa e podlo, lukavo... Zosto gospodata ednas nevlegle vo nekoj od gorenavedenite sojuzi ili parlamenti kako sakate pa da prasaat sto se slucuva kako i sto rabotat sojuzite,, zosto nedojdat so predlog proekt.. zosto ne se zaprasaat koj gi brani site baranja na studentite od zalbi molbi za kazneni sesii do baranja za osloboduvanje od participacija, molbi za uverenija, koj organizira studentski zabavi sekoja nedela (DELI GRATIS KARTI), koj sekoja nedela deli gratis karti za vo dramski teatar (sekoja nedela po 100 karti) koj se grizi za sportskite aktivnosti na fakultetot.. zosto ne proverat tie gospoda maticnite sojuzi dali i kolkava sorabotka imaat na megunaroden plan?? (10 memorandumi za sorabotka potpisani so 10 fakulteti od jugoistocna evropa)
zosto ne gi prasat kolegite od vnatresnosta koj gi smestuvase po studentski domovi bez nikakva selekcija (samo ke dojdat vo sojuzot ke ostavat podatoci i ke bidat smesteni vo studentski domovi) Zosto ne se rasprasale kolku kampanji se sraboteni, okolu 30 izminative 9meseci
Zosto tie paceri na podol nacin lepat plakati koga znaat deka nema nikoj na fakultetite, Na takov li nacin se gradi studentsko dvizenje

Анонимен рече...

Anonimus e Samoil :)

se odi na ovaa zemja рече...

"zosto ne gi prasat kolegite od vnatresnosta koj gi smestuvase po studentski domovi bez nikakva selekcija (samo ke dojdat vo sojuzot ke ostavat podatoci i ke bidat smesteni vo studentski domovi)"

... e bas vaka se pravi studentsko dvizenje ... elektronsk araspredelba na legla.. pravicen sistem ova ona ...

c,c,c,

kako ne ti e sram be... alooo... pravi gluposti ama ne gi spodeluvaj javno ...

isto kako i zurkite glupi ... sramota e... znaci civekovat aglupost nema kraj ponekogas

Studentsko dvizenje рече...

Interesno e deka odreden ,,anonymus,, se zali kako ne se otkrival identitetot na onoj koj go pishuva ovoj blog, a voedno ni on samiot ne go otkirva svojot. Druga interesna rabota e shto anonymus-ot veli deka plakatite koi bile lepeni od nasha strana bile lepeni na podol nacin....ako lepenjeto plakati na oglasni tabli e podlo togash eve predlozete ni vie lokacija za lepenje na istite. Bidejki ocigledno plakatite ne ve bendisuvaat na mestata kade shto stojat (max 1 den) pa ste priomarani da gi kinete. Ako tolku ste ubedeni vo vashata pluralnost i rabotlivost shto tolku ve uplashija stotina postercinja?
Neli imate proekti?
Neli imate bezrezervna studentska podrshka?
Neli gi osloboduvate od praticipacii?
ili mozebi ve plashi deka :
Neli nemate nikakva proektna koncepcija?
Neli 11000 studenti pritiskaa za studentski parlament od koj nema air?
Neli im naplakate na studentite 200 denari za magla i vetar, neli gi gledate redicite pred studentski prashanja?

Za kraj bidejki rekovte deka ne mozeme da napravime distinkcija pomegu SSUKM, SPUKM, sojuzite itn. ke te zamolam ti da gi razjasnish podetalno.

P.S Ako se smetate za tolku pluralna, liberalna,demokratska
i shto ushte ne ti ja znam zoshto nikoj od nas nemoze da stigne do vashiot famozen staus???

Петар рече...

Кај мене во средно имаше еден дечко, го викавме Кире менаџерчето. Кире секој петок ни носеше гратиси за журките по градов.

Браво за сојузот!!! Спасителот на студентите го достигна нивото на средношколски "менаџер".

Ај да им дадеме уште по 200 денари за да и кажат на учителката да не испрашува утре.

PS:Почит за Кире

Samoil рече...

Samoil nikogas nemal potreba i nema potreba da se krie pozadi psevdonimi i da si go krie identitetot... sekogas sum bil spremen toa sto go mislam da go kazam javno i segokas sum bil spremen da dadam otcet za mojata rabota i rabotata na SPUKM...

Iskreno go pratam blogot od samoto negovo postiranje i nemozam da se iznasmeam na neukosta na tie sto go imaat postirano istiot...

SPUKM se finansira od proekti... tie sredstva za koi vie (nepoznatite, mada mnogu dobro znaeme koi se) obvinuvate deka odat na nasa smetka voopsto i ne zavrsuvaat kaj nas... tie odat na smetka na maticnite sojuzi taka da blogov e bev vrska i obvinuvate bez vrska...

Dokolku nekoj ima nekakvo prasanje slobodno moze da se obrati vo nasite prostorii na ul. Mitropolit Teodosie Gologanov br. 28/13 i veruvajte ke mu bide se objasneto...

Pozdrav Samoil

Анонимен рече...

fino sto vi teknalo, ne mozam da se iznacudam na samoil sto vika deka parite ne gi koristele oni nie sme bile neuki muabeti sme vadele a parite od SSUKIM se prefrlale na maticnite sojuzi na fakultetite (pretpostavuvam ke rece od tamu tie si ja imaat nadleznosta na parite i normalno misteriozno im se gubi tragata).
Jas sum na praven, i gledam (a voedno i slusam) i ne mozam da se iznacudam.Kako toa od nigde nikade pretsedatel na sojuz na studenti na praven stana sinot na edna od "najomilenite" profesorki??? Pa koga gi plakame parite, a ovie od sojuzov se "ubija od trcanje na sekoj eden da ni udovolat" go izbraa bas nego? (da mama slucajno e profesorka), slucajno otkako dojde na taa funkcija vozi nova corsa, slucajno ne plati za apsolventska... i najinteresniot moment se sunjase niz fax so onakvo za mobilen okolu vrat od vmro od izborite (da znam deka ne e toa nisto partiski nisto so mama, tuku ednostavno od mnogu trcanje i rabota ete slucajno mu go dal nekoj i nemal vreme da si kupi nekoe obicno).Pa dobro i nie kako "clenovi" na sojuzot na studenti (koj realno se sostoi vajda od 5-6 luge sto imaat golemi plati za nisto, gaga setanje, gratisi za segde, privilegii kaj profesori) vajda nekoj trebase da ne prasa dali sakame da bide izbran toj sto e sega, pa nesto kako studentski izbori (neli sme demokratija?A posebno nie kako pravnici treba da se grizime da bide sekogas sprovedena)...
Samo perenje pari e, im se moze be, zasto koga od site fakulteti se vajda ne poveke od 100 luge sto gi ograbuvaat 36 000 studenti, ne se tie krivi im se moze treba nie da se bunime.Segde ima zdarvi studenti vo normalna zemja koga studentite ke se dignat stvarno ima promeni posto tie se intelektot na opstestvoto, kaj nas e obratno partiski izbran lider, sinovi i kerki staveni na celni funkcii i po rodninska i po partiska linija najefikasen nacin na zamolcuvanje... ne se krieme pozadi nikovi na net, tuku ako se pojavime so vistinskiot identitet tolku od naseto skoluvanje a tie hrabrite kako tebe druze samoil drugarcinjata od partija imate koj da ve stiti nie nemame, jebiga studentite ne se obedineti sto ocekuvame od opstestvoto?
Milo mi e i se raduvam koga gledam kolku gubat drzavnive fakulteti, sekoja godina se poveke studenti gubat, neka propadnat... kako istitte profesori na privatnite mozat da bidat luge a kaj nas robovladeteli?

Големата слика рече...

Самоил!

Ај баш да видам кои се тие проекти од кои вие се финансирате.

Кој ви дал грант, каде сте аплицирале, што проекти имате добиено?

Те молам наведи ги сите извори од кои добивате финансии.

Те молам објасни ја и врската меѓу ССУКМ и матичните сојузи. Што ви пишува во статутот? Се спомнуваат ли матичните во вашиот статут? Нели ССУКМ е капа на матичните?

Објасни се ова, па да констатираме дали блогов е оправдан или не.

Анонимен рече...

Do deckoto od praven fakultet

Od sinot na profesorkata kako sto vie miluvate da me narekuvate.

1) nevozam corsa tuku vozam astra a predhodno vozev toyota rav 4 (ako tolku se interesirate okolu moeto vozilo)

2) Vtora rabota koga veke ja spomnate apsolventskata. Da tocno e neplativ za apsoventskata ekskurzija isto kako sto i 13 deca neplatija od pricini sto se socijalni slucai i dobija gratis zaradi moeto zalaganje.

3) Apsolventska vecer ( gratisi dobija 60 luge od koj poveketo deca so lesen invadilitet sto imaate narusuvanje na vidot, problemi so ekstremitetite kako i deca sto se socijalni slucai site studenti od nasiot fakultet.

4) kako sto vie umeete da gi velite gratis karti sekoja nedela dodeluvame za vo b 2.

5) sekoja nedela se podeluvaat po minimum 150 gratis karti za vo dramskiot teatar skopje (samo za informacija deka edna karta vo dramski za studenti cini 150 denari )

6) na minatonedelnite studentski igri odrzani vo ohrid, ekipite na pravniot fakultet vo kosarka mazi, kosarka zeni, odbojka zeni osvoija prvo mesto, vtoro mesto vo rakomet zeni, treto mesto vo fudal i rakomet mazi.. za site sportisti dresovi, pecatenje dresovi, trenerki, topki i se sto e sportska oprema, iznajmuvanje sala za vezbanje, plakanje profesionalni treneri, plakanje na smestaj za site tie na msi ... se e toa trosok na sojuzot na praven fakultet a ne na dekanatot


7) renovirana e kancelarijata na sojuzot na studenti ( kako i vie sto ja imate komentirano vo edna od vasite prikaski) (prethodno imase komentari deka kancelarijata na sojuzot licela na stala a sega otkako e renovirana kancelarijata na sojuzot kako i na studentskoto radio toa vi smeta)

8) aktivirano e studentskoto radio

9) potpisan e memorandum za sorabotka so klubot na oratori, pravniot fakultet vo belgrad, pravniot fakultet vo nis, pravniot fakultet vo podgorica, pravniot fakultet vo zagreb kako i so pravniot fakultet vo novi sad

10) dosega e obezbedeno volontiranje u za poveke od 300 studenti i toa vo vo poveke institucii kako vo osnoven sud skopje 2 skopje, grcka ambasada, advokatska komora na makedonija.


11) podneseni se poveke od 50 baranja do dekanatskata uprava kako i nastavno naucniot sovet za, odlozuvanje na kolokviumi, osloboduvanje od participacija, baranje za odobruvanje na kaznena sesija, na site pretstavki podneseni od sojuzot na studenti vo vrska so isceznuvanja na bodovi od disije, isceznuvanje na esei e odgovoreno pozitivno, od tie pricini dovcera vrabotenata b*ljana koja rabotese vo ekts poveke ne e vrabotena pravniot fakultet bidejki imase greski vo rabotata i nekorekten odnos so studentite a po inicijativa na SSPFPSSN dobi otkazno resenie

12) Dosega se sprovedeni poveke proekti (site zainteresirani mozat da dojdat vo sojut i da poglednat sto e sraboteno), kako na primer, proektot vo sorabotka so ssukm, skapano e, makedonija bez korupcija, kako se bara rabota, organiziranje na obuki po oratorstvo vo sorabotka na Klubot na oratori, organizirani se poveke debati....

13) Vo momentov se raboti na proektot Kulturno Sportska Nedela na Pravniot fakultet

14)ova se samo mal del od aktivnostite sto se ostvareni za periodot od mart 2008 pa do sega..

15)a za nacinot na mojot izbor sekako deka vie ne ni mozete da znate bidejki vie vprocem neznaete ni kade se naoga pravniot fakultet justinijan prvi, neznate kade se naoga bul krste misirkov bb neznate koj vi se kolegi, da bevte poinformirani ke znaevte deka stanav pretsedatel so podrska od poveke od 2000 studenti,doagate na fakultet samo da polagate ili koga imate potreba da zalepite po nekoe plakatce na vrati na koli, na vrata na sojuz na zidovi niz fakultetot na klupite za sedenje niz fakultetot a ne na oglasnite tabli kako sto vie velite, za ova mozete da se uverite od slikite koi gi imate samite postirano deka plakatite se lepeni segde osven na mesta koj se predvideni za toa.


16 na nasite javni prozivki do site kolegi da se vklucat vo rabotata na sojuzot da dadat svoi predlozi za rabota, prekti, i dr.. .se odzvaa golem broj na studenti.. no za zal nieden od vasata grupa od 3ca nedojde nikoj....

a sto se odnesuva do privezokot za klucevi imam i od dui i od dpa i od sdsm takov privezok ... pa mozebi sum clen na 4polticki partii ne na edna.... hahah

Veke se pretstaviv malku pogore

Sanja рече...

Само малце, јас сум збунета...
Ај нека биде некој фин и нека ми објасни зашто мене не ми е јасно.
Значи вака, матичните сојузи се ВИСТИНСКИОТ Сојуз на студенти, а самоиловци се СПУКМ? Според ова, матичните сојузи немаат никаква врска со Самоил и неговите другарчиња. Самоил си работи засебно, на проекти, на веќе споменатата адреса која е надвор од физичкиот простор на Универзитетот на Кирил и Методиј.
А нас парите ни ги зимаат дечките од матичните сојузи, кои си имаат канцеларии по факултетските згради и не се финансираат од проекти, него од нас, сиротите оФци. Значи, мене не ми се допаѓаат ССУКМ и би сакала да не постојат и јас никако не смеам да ги поврзам нив со СПУКМ, што е нешто сосема друго и е под раководителство на Самоил. Е сеа, мене страшно ме занима кој е одговорниот на овие матичниве???Ако Самоил е претседател на СПУКМ, кој е претседател на матичните сојузи????
Дајте луѓе да се објасниме сеа, да не испадне тука дека сме го карале Самоилчо а он ни крив ни дужен, си работи чесно човекот на некакви проектчиња, а ние сме запнале тука...:)))
Кого бре, студентиве избраа за претседател???? Самоил нели тебе те избраа???? Кај си ти бе, да застанеш на наша страна сеа, кога се буниме што даваме пари на некои таму фејкери што си глумат студентски сојуз??? Ако не зимаш ти пари од нас, односно не си поврзан со тие матични сојузи, придруши ни се бре! Дигни го гласот за тие што те изгласале и најди начин да им се вратат парите! ...или само ја префрлаш топката на некакви „матични“ сојузи за да не ја превземеш одговорноста? Ајде, ако ти е чиста совеста, објасни ми како тоа ти не си поврзан со тие „матични сојузи“. Како тоа ти си застапник на студентите и студентските права, а функционираш надвор од универзитетскиот простор? Ме интересира исто така и, дали СПУКМ е здружение на граѓани? Ако е, дали сте свесни дека е противзаконско да барате некој да биде ваш член против својата волја?
И уште нешто, СПУКМ стои за Студентски Парламент на Универзитет Кирил и Методиј. Како може Студентски Сојуз на Универзитет Кирил и Методиј да се самопреименува себеси во Студентски Парламент на Универзитет Кирил и Методиј???
...сеа ми светна една идеја, ако може ССУКМ, можам и јас!:D Место Сања ќе се преименувам у Влада, па ќе решавам за сеее у државава:)))
...или не, ќе се преименувам у Топлификација, па сите пари што ги давате за парно кај мене ќе идат и за една година цел град ќе можам да си го купам :D:D Не astra, не toyota rav 4, SPACESHUTTLE ЌЕ СИ КУПАМ!!! :)))

сања рече...

Аууу, го заборавив клучното прашање.
Дали сојуз на студенти мисли дека мене некакви ГРАТИСИ ЗА У ДИСКО ќе ми ги решат студентските проблеми?!?!?!?!
И дали, ако јас сум од Прилеп и решам да се сместам у студентски дом, покрај моите податоци треба да оставам и број за поинтимни средби? Треба ли јас да СМУВАМ некој ВАС за да добијам кревет БРЕ?!?!?
Што стана со ферската селекција!? ...или треба да пушам нечии *урови за да имам каде да спијам?!

4 studentki рече...

Od 4 studentki od praven....

do liceto koe nema da go posocime so prst,za da ne mu bide neprijatno ke go imenuvame,Ivan Zivkovski!

1)Ti si smenil tri koli, a golem broj od studentite odat peski ili so avtobus.

2)Na koj nacin bile izbrani 13 deca(socijalni slucai)i po koja selecija i kriterium tie se odbrani?
Dali imase "javen oglas"za da socijalnite slucai apliciraat za ovaa beneficija? I kako se najde ti priviligiran megu niv? Smetas li deka tvojata materijalna sostojba treba da te ostavi na privilegiranoto mesto?
Neli te grize sovest?
ZALAGANJETO TI E DOLZNOST!!!

3)Super e da se pomaga na site sto imaat posebni potrebi. Velis na POVEKETO od niv ste dale gratis apsolventska vecer, a sto e so ostanatite od tie 60 koi ne se vo "poveketo",dali toa bevte povtorno ti i tvojata druzina??????

4)Od koga kulturno zabavniot zivot bil edinstven problem na studentite??? Dali nasite prava i problemi se reseni so 150 den. gratis za B2?

5)Milo ni e sto dodeluvate karti za vo teatar, mislam deka edna od nas dobi vizija za gratis kartive zatoa sto vo realnosta nikade ne go dobivme ova izvestuvanje. Aj za slednita pretstava PAK KE OSTAVIME KONTAKTI(mailovi)kako sto sekoja godina ostavame(a kako pretsedatel si mozel da pratis mail na site studenti za site beneficii ili eventualno da se setnes ili da pratis eden od tvoite chiraci po site amfiteatri da ne izvestat). P.S. Postoi oglasna tabla.

6)I nie sme vo sportskiot duh, no nasite previsoki 750 denari(za sportski aktivnosti)+200 denari (za sojuz) se trosat neracionalno megu 30 studenti-sportisti(vklucuvajki gi i rezervite), od okolu 3200 studenti na pravniot fakukultet? 3200*(750+200)= presmetaj sam...

7)Odlicno e sto sega mozete da sedite vo udobni stolcinja, poradi vasata pregolema aktivnost i premnogu rabota.

8)"aktivirano e studentskoto radio" - si zaboravil da napises "DE" pred aktivirano. Bez nikakov osnov, istoto e zatvoreno prisilno, i edinstvenoto mesto za sloboda na govor na studentite e nelegalno odzemeno. Kade e slobodata na govor?

9)Osven sto se potpisani memorandumite za sorabotka (i sto ste se prosetale do navedenite gradovi), sto se tocno pridobivkite na NAS studentite od istive memorandumi? I dali nekogas ke se potpisat memorandumi za realna sorabotka so zemji od EU?

10)Super. Zosto nie kako redovni studenti ne sme izvesteni i ne ni e ukazana moznost za volontiranje isto taka?

11)Koga sme veke kaj odnosot od EKTS kancelarija, Biljana bese najmaliot problem, vo sporedba so ostanatite vraboteni (dobro znaeme koi se i kolku profesionalno si ja izvrsuvaat rabotata). Site dosegasni greski vo ispitite sme gi sreduvale sami, no ne znaevme deka sme mozele da vi se obratime. Od sega pa natamu ke go pravime istoto. Se gledame vo bliska idnina...
+ baranjeto za kaznena sesija kaj studentite od 4ta godina (koi prethodno vi se obratija na vas) rezultirase so 200evra kazna. Explain!

12)Moze li da gi doznaeme rezultatite od ovie proekti?

13)Should we stay tuned?

14)no point-no comment

15)Nie sekojdnevno go posetuvame pravniot fakultet,i nikogas nikoj ne ne prasal za kogo bi glasale dokolku bi imalo izbori. Toa sto go znaeme e deka za stanuvanje pretsedatel na sojuz na praven, ima posebna procedura so upotreba na ladno oruzje (ili eventualno polnenje na kutii,ako idniot pretsedatel ne e dovono spremen da zamavne).
BARAME izvestaj (so podatoci) za tvoite 2000 glasaci od praven od Komisijata na izborite

16)Grupata na studenti koja go deli ova mislenje, veruvaj deka e pogolema od 3ca.

Mal sovet za kraj: koga ke zavrsis so citanje na nasiot komentar, vrati se na tvojot i razmisli dali soodejstvuva na pretstavnikot na studentite na praven fakultet, voedno procitaj i nekoja kniga.

Srekno na master studiite, so nadez deka ke te oslobodat od participacija.

Pozdrav od gore navedenite...

Pero рече...

4 studentki alal da vi e go raznebitivte sinot! mozam da kazam samo eden zbor zbiberuvanje :D a sine pa i ti brat mucni malce glaata ne pishuj gluposti do tolku, kontradiktoren si u sekoj nareden pasus sho go pishuesh i sam se stavash u dupka! sea svakjam da lezat mnogu pari i teshko e da odoleesh da gi bricesh ovcite ama brat vishe ako si reshil da bricish bidi opasen ofcar i ti i ovcite da bidat srekjni! Tazno e ama vistinito nikoj ne bi ispushtil shansa so tolkavi sredstva da raspolaga a del od niv da ne gi zloupotrebi posho kolku i da se praime site poshteni pak lakomosta preovladuva! I samo da ne se zaletuete da praite protesti, revolucii, vostanija, bombi i vlaganje so majageri u studentski nego ima drugi metodi za razreshuvanje na vakov tip na problemi!

Анонимен рече...

"do cetrite studentki ""

1) tugata griza za toa koj kolku koli smenil i sto privatno pravi vo zivotot e odraz na malograganstvo, prostotilak,. Toa sto drugi odat pes ne e vina na nekoj drug..
griza na sovest... koj da ima griza na sovest za sto.. za toa sto od 8 do 20 casot nekoj e postojano na fakultet zaradi vas..

socijalnite slucai ne se izbrani po ''slucen izbor '' kako sto vie vikate tuku se zemeni spisoci (od studentski) za site studenti koj pri zapisuvanjeto na fakultet se imaat prijaven kako soc. slucai.
sto se odnesuva do kartite za vo dramskiot teatar si go postavuvam prasanjeto dali e mozno od 3200 studenti kako sto vie velite 3000 i kusur studenti da znaat za akcijata a samo ''cetrite '' studentki da neznaat???/ ili pak '''premnogu nacitante'' neznaat sto e toa teatar... ili pak cule a neznaat kako izgleda ....
a pak onie 750... tie se za ukim ne za pf... inaku fakultetot ima 80sportisti (tuka ne gi brojam rezervite)

koga velam studensko radio mozete da ja prasate rektorskata uprava za ukinuvanjeto na studentuskoto radio, jaz bev eden od tie sto rabotea na formiranjeto na studentskoto radio vklucuvajki i dobar del od kolegite koj bea voditeli tamo.. ana alibegova, spase nikolov, monika...

vo konkretniov slucaj zboruvame za studentskoto radio na pravniot fakultet a ne na ukim..

ZAKLUCOK (spored vas) delenjeto gratisi za soc slucai e ok ama pak ne e ok ... Zosto? pa ete ivan e kriv..
Volontiranjeto e ok... ama necini.. Zosto?.... zosto nekoj e neimformiran..... pak ivan e kriv
akcijata so dramski e ok ama pak necini... zosto nekoi necitaat oglasni tabli i necitaat soopstenija od pred amfiteatri.. i se razbira pak ivan vi e kriv..
toj sto bese eden od oganizatorite za profunkcioniranjeto na studentsko radio... sega pak toj vi e kriv..... toa sto studentsko radio na pf funkcionira...pak ivan e kriv...

zaprasajte se dali do 1mart 2008 godina znaevte deka postoi sojuz na studenti na praven fakultet, dali znaevte koj bese Kire Ninevski, koj bea lugeto okolu nego, dali imaa nekakvi proekti,, dali bea pa makar prisutni pomegu studentite, dali delea gratisi, za apsolventski veceri, za eksurzii, delea karti za vo diskoteki, teatri, dali ima pretstavki, baranja do dekanat, sto rabotea tie luge 3godini, dali potpisa nekakov memorandum,, dali sorabotuvaa so nekoj, dali uspeaa da smenat nesto vo vrska so ekts sistemot,

i za kraj, i pokraj vasata drskost i nekultura....dragi ''cetiri koleski'' dokolku sakate da doznate kako bi mozele da iskoristite nekoe od pravoto koe vi sleduva, ili privilegija po vase, mozete slobodno da dojdete sekoj raboten den vo kanceralijata na sojuzot na studenti na praven fakultet i da se informirate poveke a ne da se zanimavate so toa koj i dali e osloboden od participacija i koj kakva kola vozi...

Анонимен рече...

od fico

aman te bre luge sto ste se fatile za ivan deckoto e ok, ni pola godina ne e pretsedatel a ima dosta raboti napraveno bidete realni i objektivni ednas, dali bilo kogas zaradi inicijativa na sojuz nekoj bil izbrkan od rabota... epa kazete im edno skromno bravo. neka kaze nekoj po drugive sojuzi sto se desava ...

Анонимен рече...

imam zelba... najgolema.... da polozam statistika

Guest рече...

Em ovacaraot sit em ovcite na broj.

запрепастен рече...

--------------------------------------
"2) Vtora rabota koga veke ja spomnate apsolventskata. Da tocno e neplativ za apsoventskata ekskurzija isto kako sto i 13 deca neplatija od pricini sto se socijalni slucai i dobija gratis zaradi moeto zalaganje."
--------------------------------------

Па дали си те бе нормален претседателе заебан... па од ова се гледа што створ си... Дали со цел памет признаваш дека си одел бесплатно на апсолвентска екскурзија? И како алиби за тоа ти се оние 13 социјални случаеви кои исто така добиле гратис екскурзија?!
Со чии пари се шеташ по екскурзии корумпиран низаеден...
сте правеле акција "скапано е"... па од ова твоево поскапано не постои... смрди, труе на корупција и на "злоупотреба на функција ради стекнување лични и материјални добра"...
Биди сигурен дека ова твое признание ќе се процедуира низ релевантните институции... абе постер ќе направам со изјавава твоја...
кажи ајде со чии пари беше на екскурзија? твоето одење чинело, мора да го платил некој ... или да ти го дала агнецијата гратис... или ??? кажи ајде уште некоја глупост, инспирација си ми во 01:30...

Анонимен рече...

Dobro pa biva li vo sekoj komentar na ovie od studentski sojuz da im se kartite za u B2 od koi imaat profit ili kartite za vo teatar za koi velat deka gi delat i deka 3000 studenti znaat, a do sega 3 godini karta neam so oci videno. Sramota.
Sramota e da se omalovazuva mislenjeto na onie shto razmisluvaat sprotivno na vas, pa zgora na se vashiot prtsedatel \samoil veli deka ne mu se veruva kako ushte postoele glupi studenti civa glupost nema kraj.

Зајко Кукурајко рече...

Момци и девојки...
Најпрво добра вечер!

Мило ми е што акцијава ви тргна на многу арно, и што толку напатени луге конечно ја сваќаат рак-раната на лошиот образовен систем.

Чудната свест и субмисивноста на македонскиот студент е доминантна појава у задниве пар декади во нашата држава. Додека во минатото, но и во периоди не така далечни за нашето колективно и индивидуално секавање, во комшилук студентите не се заебаваа и не се тртљаа ко утнати по кафиња... укапираа дека тие утре ке треба да функционираат и да опстануваат во тоа нивно опкружување а најверојатно и нивните деца,,, се погрижија за многу побитни и ранливи проблеми. Кај нас се дешаваа филип петровски, марјан, марја стамболиева, капа, самоил, иван, петко станко и незнам кој.

Македонскиот студент уште не знае кој го претставува онаму кадешто впрочем го стекнува својот статус... на студент... да не речам, академски граѓанин на едно општество!

Истиот тој македонски студент опстојува во различни но сепак заебани причи како на пример... “Аљиса у земјата на УКИМ”. Е таму драги мои, царуваат секакви луге!

Професори, Асистенти, декани, тетки , демонстратори, квалитетни и неквалитени луге, корумпирани и полукорумпирани структури и индивидуи, сплетови на околности, пропали абортуси... ма све што ке ви текне дека може да има во овој опасен филм со аЉиса!

Политиката и зомбифицираноста на македонскиот студент дирекно допринесуваат за тоа да - ние незнаеме кој е одговорен и ја има задачата да ги преставува интересите на студентот, а не на шефот из сојузззз.

Кој треба да се грижи за проблемите на студентот и отстанување на истите...??? Кој ке се напне за интересите на студентот, а да не праиме муабет за подигнување на моралот и етиката на студентот како иден носител на административна, економска, политичка, но пред се, граѓанска дејност во една држава????

Едно студентско организирање треба и во нормални услови го прави и го ОСТВАРУВА сето тоа!

Спортски КУРОпецања по охрид за кои Никој Нит Чуо - Нит Видео, карти за незнам каде, и гратиси апсолвентска за физички онесппособени лица (кои сумјам дека постојат на правен факултет во толкав број... барем реално! -а у сојуззз може има, не се знае) НЕ СЕ ПОИМ ЗА СТУДЕНТСКО ПРЕСТАВУВАЊЕ и СЕРВИС НА СТУДЕНТИТЕ, односно колектив кој реално се грижи за студнетите.

Сеа може да се присапи кон образложување зашто тоа сметам дека е така...

Кога на правен факултет виреат појави као:
жими куров студентски прашања,
срање начин на огласување и објавување на ствари,
криминалци и несаглам професори кои немаат поим од терминот accademia, научна работа, едукација на квалитетен и спосовбен кадар, се тоа преку развој на асална и модерна програма, а се тоа со квалификувани и асистенти, демонстратори без креч у пичка,

па потоа ијаме,
греота фаци... стандардните неспособни студентски лидери односно познатиот сојуззззззз.... (зззз као мува)

Причава е сумјива и смрди од сам старт...али е можда боља од црвенкапа.

значи ијаме.. кире ниновски мислам дека беше... и си беше Дрле... кои беа газди на сојузззз на правеннн, па после тоа си беше еден син на една учителка, и после тоа он дошол пред куЌарката на сојуззззз и им рекол “ај сеа да си идетееее.”
Па овие рекле “ај нема да си идеме... Ние Иди Си Ти...” па после иде закана од типчево дека ке ги разоткрие сите испоКАКAНИ ствари од дувлото и дека ке биде лошо, па после тоа забораив... односно Ич Кур Не Ме Боли Шо Се Десило... Па на крајов синов на учителкава као волкот од 3те прасиња им ја скифлил вратава на овие кифливе и си го зима сојузззззз. И тоа све на сред бел ден пред очи на сите, веројатно и пред мама а и деканот, а најважно пред оние што сеа седи и ги лаже дека го избрале 100 000 студенти!

Е сеа као у формула 1 тука... СВЕ ИМА ВРСКА СО СВЕ ОСТАЛО....
мајка, незинтересирана раја, мала група која е лесно подведлива и крајно етички и морално нееманциирана да не речам ниска... затоа се оеча као дел од ефективната и чесна екипа из сојузззз, па управа на факултет која не се замра, купени медиуми, самоил, партии и НАЈВАЖНО студенти кои немаат сила, волја и свест дека остантите проблеми кои ги гушат треба да почнат да ги решаваат преку канцерот што треба да биде гласот на студентот и неговата идеа.

Значи мислам дека до ове сме прилично јасни.... кој крши врати на сојуз лаже, краде спие на таван има вошки и слично.

Е сеа.... да се осврнеме на другиот проблем... или КВАЗИ-ПРОБЛЕМ... како сакате. СПУКМ

Што е тоа?
Тоа сигурно не е ова...
http://www.studentskisvet.com/cyr/info/20080308/studentski-parlament-parlamentarni-izbori-2008


Тое е истото срање од предходно... у ново паковање. Тоа ти е нешто као роки и рамбо, драган вучич и боки 13333333 (исто као сојуззззззз).

Сеа глеам и тотално легитимно студенткиве се збуниваат кој уствари е крадецот... и кој од што се финансира... испаѓа дека никој не ги зима парите. Сите работат на „проекти“.

Друже, из СПУКМ... ало зашто им се притрешваш на овие лудиве?? Па дај им адреса од сајт и нек си се информираат, оо... пардон во изработка е сигурно... прати им на мејл, годишен или еве да не претеруваме... полугодишен финансиски извештај, ако не ти се наоѓа тоа може мислење од задња ревизија и ке им стане јасно дека ти си чист као солза. Не се замарај да им се правдаш на нив... Кој ги ебе, не разбираат дека сеа го реновираш радиото.

А да! Фала исто така што им плачете на европјаниве за визите. Топ е иницијативата бачко, само да не ја утневте у корен ке беше исто многу боље. Ако се бунтуете за укинување на визи треба да се буните кај непопустливите и пријателските членки на ЕУ... едните да ги постетите дека сме заглавени, а другите да им кажете дека треба да олабават и да сватат дека сме заглавени... пошто они на крај краева ја носат одлуката... гласаат у европска комисија... не Фуере. Али уреду е мора да се одаде почит на муката... тоа што немате концепт... нема везе. Претпоставуем дека концептот на демократија, разлика у мислења и ставови е стран за гоелем дел од вас... ама не е на одмет да ја разгледате.

Е сеа пар месеци касние идеме ние у факултет и ете ти ПП10 за сојуззз да патиме.

Јас мислам дека треба да бидеме солидарни ид ане кенјаме многу... да си се укјутиме и да ги даеме париве пошто дечкиве се топ, и башка шо ке праат ако не си играат возрасни и одговорни за забави?! Нек не ебе нас школскиов систем сосе сите маани... додека ради куртони ко овие гореспомнативе... ние формално ијаме студенски преставник таму горе.Фала на вниманието,
знам дека вредеше :)

4 studentki рече...

Malograganstvo i prostotilak, nas nacitan prijatele, ne ti se uklapaat u postov... Da nemase memorija na riba, ke sfatese deka vo tvojot prv post, pod tocka 1 eksplicitno si ja kaza tvojata kratka elaboracija za menuvanjeto na prevoznite sredstva. Bez razlika koj te prasal, ti kako vospitan i istaknat pretsedatel na nasiot sojuz mozese da se izzemes od diskusijata, no ne... ti ostana so motika u race..

"Citaj megu redovi", ovaa fraza izgleda si ja sfatil bukvalno pa si preripal nekoj red vo nasiot post. Grizata na sovest se odnesuva na tvoeto gaga patuvanje niz Evropa, a ne za toa sto ti NAVODNO sedis po cel den na fakultet.

Ej, abe koga mislevme na teatar, mislevme na kulturen objekt vo koj se prikazuvaat dramski pretstavi podgotveni od profesionalna akterska ekipa, ama dobro se izvadi vo ulogava na pretsedatel, sepak bolji ti stoi koga si so sekira u race i koa upagas u sojuz...auu strasna akcija...agresivno prevzzemanje na liderstvo. Ako pravis vakvi pretstavi pak, vikaj, nema da ni trebaat gratis karti.

Braaaat pa ti mnogu si bil kriv beeee... Za gratisi za apsolventska, ova studentive se najsrekni u tvoi race...
Ti treba da se boris protiv korupcija kaj profesori ALOOO, za namaluvanje na participacija (sto sekoja godina se pokacuva), za iniciranje na studentski dvizenja, za vnesuvanje na prakticna rabota u teoretskiot svet na praven fakultet, protiv losite uslovi u studentski domovi, za podobruvanje na amfiteatrite (ili planirate da praite novi pari od spontana sauna u junska sesija =) ), a da ne praime muabet za septemvriska (globalno zatopluvanje), eve vi alternativna opcija: pred polaganje delete lepezi... Ups!!! Abe izgleda ne trebase ova kon tebe da go nasocime, nikoj ne te izbral za da se boris...KOJ E VISTINSKIOT VOJVODA?!

Kako i da e, moze "ne sme upateni" u minatite garnituri na sojuz, a moze i "ne sme nacitani" kolku tebe, ali za nasa sreka, imame nekoe skromno domasno vospituvanje i so ogled na nasite godini, znaeme i po nekoja stara mudrost:
- kruska pod kruska paga
- krvta ne e voda
- ako imas vujko vladika, ke stanes pop

Ziveeme vo sovremeno opstestvo, ali ne zaboravaj: istorijata se povtoruva... Pak citaj megu redovi... Ama ovoj pat sfati go ova metaforicno.

P.S. I mal sovet: Rabotata go krasi coveka...a vidi tuka ne praime muabet za teska argatska rabota..mozes da pises eden post na pf.ukim za novinite od sojuz pa site da bidat informirani(informaticko opstestvo),a i ti tuka imas kjar..ke se prolepsas :)poso ipak go krasi cooveka na nekoj nacin...ama RABOTATA go krasi...Ostaj na raat motikata... Treba da stisnes samo ENTER :)

peace out :)

Анонимен рече...

Здраво на сите

1.Јас сум студентка на Правен факултет и за сите оние кои ги плукаат луѓето кои го направија блогов треба да знаете дека анонимноста се смета на привилегија и врвни право на денешново општество, а Вие што чувствувате потреба условно кажано да си ги мерите со некој ќе мора тоа лице само да го замислувате.

2. Ај ве молам не ги етикетирајте луѓето кои не го делат вашето мислење како глупи студенти за кои не ви се верува дека постојат. Епа Господине Вие сте моментално очигледно КРАЛ НА ГЛУПИТЕ СТУДЕНТИ, па размислете кого како нарекувате. Сепак Вашата функција постои само поради постоењето на нашата потчинета "глупост".

3. Иване не си тактичар за работа со студенти, а бога ми како менаџер изгледа си! Искрено не се согласувам со тоа што сите го плукате дечкото зошто оди на бесплатна еккурзија пошто реално знам дека Иван работеше на истата и помирете се со фактот дека од прво одделение кога сте иделе на екскурзија учителките секогаш оделе ГРАТИС. Тоа е сосема нормална практика за организаторот на истата. Проблемот не лежи тука, не е во 1000 евра кои Иван не ги дал од свој џеб. Проблемот е во тоа што Иван е плукан, а Самоил фино лепо со стрелки упатува кон тоа да се плука на матичните сојузи, а да си го оставиме октоподот одозгора на мира да си пере пари. Иван возел кола... абе вие знаете која му е мајка на Иван? Од какво семејство он доаѓа. И да, можеби сите сме паднале кај неа НО фактот е дека ЖЕНАТА СИ ИМА ПАРИ! Па да ве соочам со реалноста, Иван ке ја возел таа кола со а богами и без нашите 200та денари. Пак проблемот не е таму... туку во тоа што истиот си се најде прозван да се објаснува за истото. ЕПА ДЕТЕ ТУКА СЕ ГЛЕДА ДЕКА ТЕ ЈАДЕ ГРИЖА НА СОВЕСТ!!!!!

Е за спортските игри донт ивн гет ми стартет! Студентите кои сакаат да тренираат кошарка секаде си плаќаат, имате МЗТ, Работничи, вакви онакви Ласици не ме заебавајте. Сакате да ми кажете дека јас сум била идиот што 9 години сум плаќала да одам на тренинг одбојка. Требало само да чекам да станам студент и да си пишуем квадрат секоја година. ИВАН НЕ МИ Е ГАЈЛЕ АКО СМЕ ПРВИ ВО КОШАРКА! ОД ТОА ЕДИНА КОРИСТ ШТО ЈА ИМАМ Е ШТО ДРУГАРКИТЕ И ДРУГАРИТЕ МИ СЕ ШЕТААТ ДО ОХРИД И НАЗАД И ТОГАШ ВО ГРУПА МЕСТО 100 ИМАМ 90 ДУШИ! Ме боли кога ме тепа тој од обезбедување на студентски прашања, па освен ако немате нешо безплатен кик бокс ме заболе тиииит за вашите игри. Ме боли кога на тест ми даваат прашања со запирки разлика у опција, ме боли кога знам колку јас знам и знам колку знае таа позади мене и она има 20 поени( зошто се презива случајно ко некој професор) а ја 4 на есеј, ме боли кога на другарка ми сите и се 10ки а има 9ка инофрматика зошто Драги е идиот. Ме боли дури и кога гледам колку работа има Драги, од што сме толку многу студенти па дури и да сака да ни заврши работа не може. Ме боли кога полагам 4 предмета во една недела, сакам сите да ги направам добро АЛИ РЕАЛНО Е НЕВОЗМОЖНО! Епа тука ти треба да стапиш во игра.

Патетично е да негираме дека сте направиле некои работи. Да лани 2 пати ми одложивте колоквиум( по исти предмет за кој 3 недели каснеа книгите, а и професорот ни рече доооолго пред вие да го одложите дека ќе го стори истото), после ми пуштавте музика дури сме на предавања, па еднаш дури и кога полагав хаха ете ја користа од студентското радио. Кога сме кај истото ај гледајте Беверли Хилс да видите како тоа функционира, не за 1.10 секоја година истото салса ЦД да врти и повремено некој Бијонци хит. А веќе кога е ВАШЕ посшто вие така си го нарекувате, користете го да кажете кога имате гратис карти или уште поважно КОГА НУДИТЕ ПРАКСИ пошто кога другиве организации нудат има по 30 плакати насекаде!

Да беше ситуацијата, какви сме си ги бирале такви ќе ни го ... сега немаше да се буниме. Али Иван јас не ни знам ти кога стана претседател, нит сум знаеле дека има гласање и те молам немој да ми кажуваш дека по своја вина сум неинформирана пошто сум студент кој оди секој ден на факултет, чита а богами и лепи плакати за секоја студент френдли организација која ќе ја најде. Не те знам и не ми се чиниш ко лош чоек али незрелно е од еден претседател на најмоќната студентска организација да цмиздри дека он ги вика децата да си играат, а они се силеџии и не доаѓаат.Па ако на ВАС ( да Самуил и на тебе) ви е тешко да соберете луѓе и имате активности со Вашите буџети што да кажат тогаш бе Клуб на оратори, Клуб на политиколози, ЕЛСА, АЕГЕЕ, БЕСТ, ИАЕСТЕ, АИСЕЦ и ред други студентски организации од кои студентите моментално имаат многу повеќе корист а и прават поинтересни забави од вас. Барем секоја е различна. Епа ако ништо друго дајте им по некој денар на нив, пошто знаат како да работат и канцелариите си ги кречат сами за да заштедат пари.

Не е крив Иван што е син на овој или оној, крив си Иван пошто не си се изборил ние да кажеме АКО И Е СИН ДОБРО РАБОТИ! А дека работи подобро од оној кепецон пред него, белив ми... он картите за театар ко тапкарош пред Драмски ќе ги продаваше до сега али па да ти кажам да се каже де работиш повеќе од оној кој не работел ништо...хмммммммм Патем лани барем јас имам земено карти за претстава, пошто имаше залепено секоја недела пред бифе и на огласна. Што е вистина, вистина е...али годинава нешто не гледам, само плакати за Б2 гледам. Може јас сум слепа, што знам...

Е до сите ВАС студенти, односно до сите НАС една забелешка... кукумијачиме како е надвор, као треба да биде А СМЕ УБЕДЛИВО НАЈПАСИВНИТЕ СТУДЕНТИ НА СВЕТОТ. Кукаме за ЕКСТ, плачеме од Драги, плачеме од се А НЕ ГЛЕДАМЕ НА ВЕСТИ КАКО ЛАНИ СИТЕ СТУДЕНИ ОД ХРВАТСКА( НЕ САМО СОЈУЗОТ) ШТРАЈКУВАА ПРОТИВ НОВИОТ СИСТЕМ КОЈ НИКОМУ НЕ МУ ОДГОВАРАШЕ, А НА КРАЈ НЕ ПРОТИВ НЕГО ТОЛКУ КОЛКУ ПРОТИВ ЛОШАТА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ИСТИОТ.И НЕ ПРЕСТАНААТ ДОДЕКА НЕ СЕ ПРОМЕНИ НЕШТО! Па и за овие 200та денари, плачеме и го трауматизираме Самуил, АЛИ НА КРАЈ ПАК СИТЕ ГИ ПЛАЌАМЕ. Пошто на крај, нас не ни е битна каузата, битно ни е да имаме право на полагање и никој шив не се шртвува себе си или една сесија од својот живот за подоброто на сите. НА КРАЈ НИЕ СИТЕ СМЕ СИ СЕБИЧНИ ИСТО КО ОНИЕ ОД СОЈУЗ!!!

А вие бе мисири!!! Прекинете да кинете постери и видете дека нешто не е во ред. Не сме веќе оние 3ца од Политички науки кои се несериозни и демонстративно ве плукаат. Сега од се се гледа дека сме малку повеќе. Па кујзне можеби и ќе се урочиме и нема да бидеме толку пасивни... ако ништо друго бе децата осмислиле кампања, направиле најштосен постер во минатава година што го имам видено... а ВИЕ што направивте? Седнавте и почнавте да ги пцуете на блог. КОГА ЌЕ ВИ СТАНЕ ЈАСНО ДЕКА ЗА НАС ПОСТОИТЕ( како организации и функционери, а не како луѓе наравно)КОГА ЌЕ ВИ СТАНЕ ЈАСНО ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА ОДГОВАРАТЕ НА БЛОГОВИ ТУКУ ДА СИ ГО СВИКАТЕ ВАШИОТ СТУДЕНТСКИ КАЛАКУРЛУК ИЛИ ПАРЛАМЕНТ И ДА СЕ ЗАПРАШАТЕ КАКО ЌЕ ДЕЛУВАТЕ СЕГА??? ДА ИЗЛЕЗЕТЕ НА ТВ, НЕ САМО НА МТВ И ДА ДЕБАТИРАТЕ СЕРИОЗНО ЗА ПРОБЛЕМОТ А НЕ САМО ДА ГО НЕГИРАТЕ НЕГО А БОГА МИ И НАС СТУДЕНТИТЕ ДЕКА ПОСТОИМЕ?????


Дечки јас сум студентка на Правниот факултет и јас мислам дека вие не работите какошто треба. Сум пробала да се информирам, не сум успеала. Јас сум ВАШ клиент и веќе кога сум приморана да давам 200 денари ( Самуил не ми е гајле дали за тебе или за Иван) сакам да знам и имам право да знам каде одат а јас сум пак несреќна од вашата работа. Вашиот глас на оние декански заебанции горе многу значи, моќта што ја имате е огромна, па дајте сработете нешто асално а не само да викате дека работите. Па ако работите асално, пак ќе можете да крадете, али тогаш може нема толку да приметуваме, не се серете одма дека ќе ви ги земеме парите. Имало проекти... види молимтеееееееееееееееееееееееее, како бе минатиот месец кога други организации организираа на Правен нешто сите видовме, како бе кога имаат БЕСТ нешто на машински сите глеаме. Напрајте бе студентски саем, напрајте трибини, напрајте некаква врска меѓу ВАС ГОРЕ и НАС ДОЛУ, обичните смртници.

Најмногу од се ме нервира што сте нереални, па уште имате и лице да наречете некој ваков или онаков студент! Соочете се, пошто викате дека ние сме ве избрале дека ние имаме право и да ве прозиваме за вашата неработа... тоа би се нарекло нешто као вие имате лагалитет, али легитимитетот не ви паша нешто! А вие немате право да ги нарекувате студентите вака или онака, пошто па нели они и ве бираат. На што би личело Самуил, пошо идеш по митинзи ако Груевски не нарече нас грашаните ГЛУПИ!!!!

Ништо нема да ме направи посреќна од тоа јас да сум во грешка а вие да сте во право, вие всушност да работите а ние само да халуцинираме дека живееме никакво студентско секојдневие ради вас. Али очигледно осудена сум да сум несреќна додека не ве однесат сите на некое перење на мозок за тоа дека не треба да перете пари!

Поздрав

Анонимен рече...

od nikola

neme interesira ni koj e ivan ni ova ni ona, koj si ima koli za nego si ima ama da bide barem malku realni koj saka da ja vidi rabotata na sspf ke vidi.. napraite razlika od pred edna godina pa do sega i ke vidite deka rabotite pocnaa da se dvizat na podobro

Анонимен рече...

" Pa ova e bunt!" .... " Ne, Vashe Visochestvo - ova e REVOLUCIJA! " ...

Bravo Makedonska mladino!

Анонимен рече...

(Car)Samoil bidejki taka se odnesuvash ke te zamolam dve raboti:
1. Ako navistina veruvash vo legalnosta na vashata organizacija prati go statutot (koj go nema ni pod drvo ni pod kamen) na studentskodvizenje@gmail.com za site nie neinformiranite i glupi da se uverime vo nashata greshka.
2. Koga ke napravite javna tribina za da moze licno da se soocite so studentite i da vi gi voocime problemite koi ne zasegaat a za koi vie 5 pari ne davate?

АлИв рече...

Многу е едноставно. Ако ССУКМ (или СПУКМ, или како и да е), има желба да покаже дека се залага за студентите, прво мора, под итно, да отвори некаков сајт, каде студентите ќе можат да се информираат што, како, зошто...

Финансиски извештаи, статут, проекти, спортски активности, па и гратиси за Б2...

Инаку, направив мало истражување и не најдов ниту еден сајт на студентска организација на УКИМ, било матична, било парламент... Ништо!
Во кој век живеете?

Поздрав

Анонимен рече...

ej duri se skapuvam od ucenje ne mozam a da ne iskomentiram deka site ovie od Sojuz, maticen, centralen ma kakov saka neka e se duboko iskompleksirani i ludi stvorenja stom od takva funkcija imaat potreba da davaat otcet na blog a da ne sednat da napravam edna web strana za svojata organizacija. Pa eve naucete se be deckii barem blog napravete ako nemate finansii da odvoite ( poso mnogu proekti razbiram tesko vi e:P)

A ti be Samuil, ako sme tolku nepismeni i glupi kakov butur i bot od coek si ti stom sme te izbrale... Pa daj ostavka so vreme be koga si pretsedatel na taka GLUPI studenti! E bash ko kopile i 13to prase se osekam sega, poso Samuil ni e tato na site a ne saka be... Ali u pravo e coekot ne mu idat parite od kaj nas, igleda kaj ovoj Ivan treba da se obratime za roditelska ljubov. Epa Ivan ajde otkazuvaj kolokviumski nedeli na Praven i nosi ne site vo Ohrid. od godinava dajte da organizirame novi igri, kakvi sportski beeeeee

Prinatj dresovi za malverzanstki studentski igri. Koj ke smisli najvest nacin i poinventiven za strizenje studenti poso na ovoj ocigledno mu se gleda krajot, pobedue i mu se prefrlaat site sredstav od narednata godina! Znate kako ke ja razbudite kompetitivnosta juhuuuuuuuuuuuuuu

Nikola рече...

Дефинитивно се разочарав од лидерите на студентското движење! Еј Самоил па треба да им помагаш на студентите а не да ги навредуваш,треба да се бориш за нив а не да ги омаловажуваш,треба да се залагаш за нив а не да ги туркаш во уште поголема беда!!! Засрами се бре дечко! Ај што не се бориш за нивните права не се бориш,ама уште и да се јавиш на блог и да ги наечеш глупи е тоа е невидена ГЛУПОСТ!!! Јас сум редовен студент и редовно си ги полагам испитите и нема да дозволам некојси КВАЗИМОДО да ме нарекува глуп!!Јас сум лично погоден од одлуката на правен факултет и ЗНАМ дека сум во право,а не некое си синче или пак информатичар да ми кажуваат дали сум во право!!! Еј децааа не се заебавајте,дали сме ве избрале или не на крајот на краиштата не е важно,важно е тоа што сте на функција и фатете се за работа немојте да се курчите туку докажете се и можеби ке имате малку преостанат авторитет и образ кога ке ја напуштите функцијата(немојте да мислите дека вечни ке сте на функција)!!! Поздрав до сите и редно е да се кренеме на нозе!!

Анонимен рече...

Може и да биде златната доба на правниот факултет, сепак стои фактот дека никој не ги избрал овие шарлатани да ги застапуваат студентите.
А реално знаеме дека златната доба е далеку...

Анонимен рече...

здрави децки на сите ,

јас веќе не сум студент , но додека сум била секогаш сум се борела за студенските права.Но тогаш немавме доволно сила да истапиме вака...

секоја чест на иницијаторите!!

на некој му дошло изгледа , преку глава....

Послениот кометар навистина ми се допаѓа.не е проблемот во картите , екскурзијата и сл...Проблемот , поголем од тоа...

Девојчињата , 4 -те убаво имаат пишано..

мислам дека луѓето на функција се плашат од критика и веднаш се бранат со напад . што е тактички скорз погрешно..


Јас сум подршка за се што и да следи и излезе од ова..

Анонимен рече...

Секој ден сум на факс (благодарејки на грижата на СПУКИМ да се птруди да ја намали бирократијата), бидејки делењето гратиси (кои и без тоа се наоѓаат буквално насекаде) е побитна ствар... Иван многу сме ти благодарни што ја сменивте Биљана од ЕКТС, единствениот нормален човек на факултет добро упатен и навремено информиран за се беше таа, секогаш љубезна... за разлика од оној бркот сега што вајда уште живее во СФРЈ и врска нема што е ЕКТС (иако е главен)... и напреднал од делење книги у библиотека на неправење ништо (или препраќање читај зголемување на ланецот на бирократии) и лечење комплекси бидејки 25 год работи на факултет а нема средно... неизбежниот драги, фалење поени, цело време ралични работи кажува, 50евра за 10поени присуствоп, на 10 луѓе 15 муабети ке им каже, се што кажува е обратно, глуми шериф на факултет, го разбирам којзнае од кое село е симнат (што најмногу се гледа по неговиот однос говор и носење... смешен е... како не ви текна него да го тргнете? Или да направевте некоја анкета кој би требало да се смени? А? Ауу да заборавив вие сте ажурни ги тргате неажурните... е топ сеа ке идам у студентски да ја прашувам тетка донка ако ми треба нешто... секој ден сум на факс не знам како се десило 2000 студенти да гласале а јас да не суум ни видел ни чул (ни па некој да спомнал нешто)... Ај изборите за ССУКИМ беа по партиска линија бар тоа е јасно ко ден знам дека (со свои очи гледав и слушав) како им се јавиваа на мои другари од двете партии да гласаат и тоа ден претходно за ако не идат на факс да идат специјално за тоа.Јас не гласав а нормално победи лепотанот што е поддржан од владејачката партија... Тоа им е добра тактика ставаш некој сурат што ни во фотошоп не може да се направи бар да го знаа кој е...
Искрено мене иван не ми делива како некој што си мисли дека е газда (како белиот), ми изгледа на многу ок момак, тоа со колите ипак е професорица мајка му така да му се може јебига мајка ми е невработена а татко ми со заставата иде на работа и аутоматски ја идам пешки... ама дајте ве молам не се вадете... со 300 гратиси не решавате студентски проблеми, ме боли цевката за репрезентациите на фкултетот што имаме ние останатите од тоа? Убаво е да не викам не ама тие ствари се далеку од приоритет... на пример компјутери да ставевте за општа употреба, има 4 за 3000 студенти а кај драги има вајда едно 30-40 неотпакувани ЛЦД монитори (можно е и комјутери да има), или амфитеатрите да се средеа? Некоја вентилација? Нешто како иницијатива професорите секогаш да бидат во кабинетот во приемното време?Некој способен да се стави да раководи со ЕКТС, и уште некој способен со компјутерскиот систем?Да се стават на студентски нормални луге да работат а не дотрајани фосили што тепаат?Да можат студентите без страв да кажат што ги мачи да имаат свој застапник?Практична работа можеби? Создавање нормални услови за студирање?Издејствување помали школарини за социјални случаи? (немој да ми кажеш дека има пошто знам 4 случаи што ги одбија на студентски)... не се ова побитни работи од твоите 300 гратиси? Од меморандумот со клубот на оратори? ОД студентското радио што ужасно замара кога полагаш?И од некое куропецанје у охрид? Јас мислам да...
Ама веке го знам одговорот јас сум глуп, се деси нешто во кое учествуваа 2000 луге те 2/3 од студентоте и јас ни видов ни чув, резултати има ама не се трудам доволно да ги видам...
Која соработк ја имате со европски факултет?Со белградски и некој од црна гора?wooowww И со кичевскиот и со штипскиот после тешки и напорни залагања ке потпишете меморандум?!? Секоја чест, стварно не знам зашто ви кењаат глупациве и упорно не сфакаат дека кога 3000 луге кажуваат нешто спротивно од лидерот што го „избраа„ (и патем не се секаваат на изборот„) не се во право... Смешни сте бе, не знма само дали намерно се правите таки? Ова знаете како е некој знае 5 јазици:англиски, германски, италијански, француски и шпански... и јас исто: македонски, англиски, српски, црногорски, босански, хрватски, бугарски,српско-хрватски... ехеееее 8 испаднаа и сето тоа благодарение на несебичните напори на мојот матичен сојуз на студети кој се потруди да вложи во моето и во знаењето на другите студети, тие 200 денари ми се вратија како 2000евра.
Ке покренам петиција за зголемување на плакањето од 200ден на 100евра (којзнае што ке добиеме тогаш) сигурно пракса во ЕУ и ООН, и размена со сите европски универзитети а за најуспешните ке има нграда беплатен лет во вселената....
Колку сте иронични, само се надевам дека нема да дојдете на функции кои ке ја засегаат целата наша држава (кутрата таа што се не родила, што се не ја гази)
Може звучам саркастично ама е најдобронамерно
Поздрав
Колега од правен

*IVANCE* рече...

Jas se izvinuvam...Dali nekoj vika deka Biljana bila sposobna i imala odgovor na site prasanja? Jas veke dve godini ja prasuvam nea i nejziniot odgovor na ama bas site prasanja bil:"Ne znam jas, prasaj go Dragi". Na EKTS-ovci im treba ekspresna zamena!!!!
No sepak drag kolega od praven, navistina zvucis sarkasticno. I veruvaj deka moze tebe smesno ti zvucat tie 200 denari, no prasanjeto e kade idat tie dvesta denari krenati na stepen od ***** studenti. Zatoa sto jas kako student po novinarstvo, imam predavanja vo malite amfiteatri so 30 stolcinja, za 88 luge, resavam ispit na koleno i molam za vozduh(a od kade koga prozorite ne se otvaraat?!)
Taka da sekoja cest kolegi sto pokrenavte nekakva inicijativa!

Nikola рече...

Треба да поведеме медиумска војна со професорите и да им викнеме инспекции на факултетите!!!

Shepard рече...

ама е тапа овој самуил значи, све некои претњи (знаеме кои сте што сте, вуна е!) кој бе вуна мутљак еден, у странство е вуна, си заврши факултетот дома.

поддршка дечки, тоа што ние ко генерација не успеавме прошлата академска година, ви посакувам вие да го остварите оваа.

и не се секирајте партиски пиуни што лаат, не подлегнувајте под притисок.

Анонимен рече...

od citanje na blogov ke padnam na site ispiti, pa pak ke gi mrazam sojuz posle:)

Анонимен рече...

I dodeka vo ostatokot od svetot, studentite i studentskite dvizenja ke menuvaat vladi, ministri, ke pravat opstestveni promeni, ke go bojkotiraat sistemot, ke go podobruvaat sistemot, ke menuvaat profesori, ke menuvaat dekani, rektori, ke imaat studentska praksa, ke volontiraat, ke ziveat vo studentski kampusi kade nema da im bide strav deka ke im padne tavanot dodeka spijat ili deka nemaat struja i voda vo studentskiot dom (i toa se ova dokolku se srekni da dobijat mesto vo domovite), koga studentskite dvizenja povikuvaat za podobruvanje na studentskiot standard, koga studentskite dvizenja gi branat studenskite prava, koga studentskite dvizenja se borat za sloboda na izrazuvanje, koga pravat vesnici, radio programi, koga se organiziraat IZBORI za studentsi pretstavnici, koga studentite gi pretstavuvaat levicari, desnicari, anarhisti, radikali, demokrati, konzervatisti, i se toa funkcionira kako edna celina vo koja diskusijata, zelbata da se promeni nesto, e rezultat na mokta na Studentite, i studentite se tie civ glas e relevabten, kaj nas situacijata e malku poinakva.

Kaj nas najgolemata pofalba , najgolemiot uspeh na studentskete pretstavnici se:

1. KARTI ZA VO B2
2. KARTI ZA VO TEATAR
3. NATPREVARI BASKET, FUDBAL I SL.

I nisto cudno sto e vaka, razmislete na kogo vo nasata drzava bi mu smetalo da imame studenti kako onie spomenati pogore , studenti koi se mokni i pravat promeni, i od druga strana na kogo bi mu se svigale studenti cii najgolemi dostignuvanja se da idat na zurka na Zare berberot u B2.

Poltroni edni partiski, ligusi edni nepismeni , kako ne vi e sram uste imate obraz so potpis i ime i prezime da zborite deka vie ste napravile nesto, isfrustrirani seljacista, ako vi e ova edinstvena sansa da fatite zenski, i da imate separea u B2, i da ve znaat kazete ok e!!
Ke ve svatime nekako,. ili ke pustime nekoe zrtveno jagne da vi gi zadovoli vasite frustracii samo ve molam nemoj da ni go sjebete toa sto treba da ni bide zivotno iskustvo a toa e da pocustvuvame sto znaci da si STUDENT.

E taka tolku .....

Zaboraviv uste nekolku raboti :

1. Samoil nemoj da si zboris u treto lice za sebesi, smesno e !!!

2. Ivan, druze, u tvoe ime da gi potsetam na nacinot na koj ti stana pretsedatel na SSUKM na praven - SO SEKIRA ...
ova u kontekst na ostatokot od svetot kako bira studentski reprezenti i kako nie gi "birame"

3.Sramota e u 21 vek nie da pravime muabet za dali da clenuvame u organizacija kade sto ne sakame.!!!
Kraj kraeva nejkam da bidam be so vas u ista organizacija !!!
Sram mi e , a i sram mi e i da me pretstavuvate VIE!!!

I tolku, od mene.
Pozz


Bravo za Radioto , ebete mu mater i na toa otvorete Samoil FM, i nmeka zbori on 24 casa dnevno , a ti Ivan, otvori si svoe Ivan Vistinsko ,da ne se osekas zapostaven.

E sea ozbilno tolku...

Uste edna studentka рече...

E znaci BRAVO za diskusijava!!! Konecno i nie studentite se otvorivme, stanavme svesni i iznakazavme se sto mislime za studentskoto dvizenje, organiziranje, ziveenje ili kako i da sakate... Samo se nadevam deka nema da ostane i ponatamu samo na diskusija po blogovi.. A toa ne zavisi od nikoj drug, tuku samo od nas. Ako NIE se dogovorime i najdeme RAZUMEN nacin da deluvame i da se borime protiv ova sranje sto ni se slucuva, togas ke ima rezultat!
E sega, pa mnogu jasno e deka vo site drugi NORMALNI drzavi studentite se onie koi imaat najgolema mok, pa videte samo kolkava e brojkata na studenti. Nema NISTO drugo sto bi mozelo da obedini 36 000 luge so slicni mislenja!!!!! Razmislete samo kolkava mok poseduvame nie vo nasite race, a ne ja iskoristuvame!
Inace jas sakam samo da im se "ZABLAGODARAM MNOGU" na gospodata Samoil i Ivan!!! Znaci BRAVO decki i FALA MNOGU sto jasno im pokazavte na SITE koi ste, sto pravite i sto ja pokazavte jasno vasata sposobnost (ili bolje NESPOSOBNOST) za vodenje, rabotenje i komuniciranje so luge koi se vasi prisilni clenovi!!!! Ne e deka nie ne znaevme sto se slucuva, ama vaka javno obelodenuvanje, so upotreba na takov recnik, vie definitivno go potvrdivte moeto tvrdenje deka namesto mozok imate orevce vo glavata! I toa malo! =)

Pozdrav!

Анонимен рече...

Е,браво,генијалци наши.Навистина зацвета студентскиот ни живот од кога Самоил,ти Сонце студентско македонско,и ти,Иван Месечино светла,непрегорна,засветивте во Студентскиот ни Сојуз ем Парламент намачен.Без Вас стварно не се може!

Добро бе,гадови едни,кај сте вие кога мене ме буткаат на испит зашто нејкам душата да си ја продадам за на професорот книгата да му ја купам,кај сте вие кога на студентски си играат пинг-понг со мене,кога на колена треба да молам за потпис да земам,макар што сум бил на сите предавања?

Знам кај сте.
Во Охрид на кошарка,или во Б2 на журка,или во театар на културно-социолошко просветлување.
Ама знаете како викаат,овца сто пати се стриже,ама еднаш се дере.
Еднаш ме одравте и веќе никогаш.
Ни давате гратиси и организирате спортски настани.
Со чии пари,бе несреќи?
Со нашите.

Анонимен рече...

e pa i nie sto sme za nikade

Ivan rabotel na Praven

Eve ku(r)lturnite devojki od moja grupa so im se pusta i so se setaat so nego po kafani em si bea vo Ohrid i ne propustija nitu edno predavanje i im ostana cela slobodna nedela za ucenje, em nema ko nas ostanatite smrtnici da polagaat MJP vo sreda tuku ke si polagaat kasnije, lagano:@ Da mu se pluknam na denot koga resiv da ucam, da ne se zaclenuvam vo partija i da se otkazam od igranje kosrka:( Sega 4 predmeta ke polagam edna nedela, a nekoj em sta em mu e polesno kasnije.... abe svetska nepravda e ova ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!! Lani koga molevme da ni odlozat kolokvium zs 2 dena prethodno knigite ni gi dadoa niz gdni muki i peticii i pisuvanje pa odnovo potpisuvanje pominavme, a sega trebalo samo da go muvam Ivan do Ohrid za otidam i se ke mi bide naredeno. ME FRUSTRIRATE BE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJ

Studentsko dvizenje рече...

Za cudo iako go pobaravme javno (preku ovoj blog) statutot na SPUKM na nashiot mail seuhste od istitot nema nitu traga nitu glas.Da ne se sluci da osuduvame pred vreme deka ne sakaat da go dadat statutot ili go krijat neli tuka sme nie da gi potcetime (covecki e da se zaboravi) Pa bidejki sum poveke od siguren deka gospodinot Malcevski budno sledi shto se pishuva na ovoj blog po vtor pat ke go zamolam da go prati istitot na veke dobro poznatiot mail :D studentskodvizenje@gmail.com.
Nie cekame!!!

Анонимен рече...

od goran

zdravo decki, gi citav postovive pogore, jas sum na medicina 4 godina, neznam na drugive fakulteti no barem gratisi kakvi takvi, b2, dramski,??????.... pa i toa za kaj nas na fakultet e naucna fantastika, Pocituvaniot Pretsedatel Nenad, vo izminative 2godini napravi malku raboti kako na primer.
nezakonski si go smeni statutot i si go prodolzi mandatot od 2 na 3 godini

i povekepati ja imase isprazneto smetkata na sojuzot... taka da ke vi kazam samo edno.... toj im e sef na site

Анонимен рече...

imanuvaniot pretsedatel na Sojuzot na medicina, ako dobro se sekjavam bese drugar i golem podrzuvac na Ivan, protivkandidatot na Samoil, arno ama novi vetrista, novi pravci..

a moze i se lazam... ne sum siguren deka zborime za istiot decko

Анонимен рече...

Колку што јас знам, именуваниот претседател на медицина му беше "шеф на изборен штаб" на Самуила...
Тоа им е главната активност, за тоа постојат... за избори и штабчиња...

Анонимен рече...

NENO OD MEDICINA.. lopov lopova nemase sol u oci da si frli a sega...

Анонимен рече...

Mnogu mi se sviga deka lugeto od sojuzot na praven budno go sledat ovoj blog, pa i neshto naucile deka e sramota shto nemaat svoj internet iformator.

[]v[]artin рече...

Epa parite od 200 denari idat na deckive od SSUKIM za nivnite ekskurzii sekoja nedela, pa posle za castenje kafinja, za gorivo za nivnite kolicki i td i td. Malce e ova??? Ja mislam deka redno e da se stavi nekoj red vo haosot. Mislam deka e vreme za peticija!!!

Анонимен рече...

Toj Neno od medicina kaj se ne otide. Malku mu bese cela Evropa sto ja iznaseta bez pari, pa prodolzi i za Latinska Amerika, Mexico...

Анонимен рече...

za neno mozam da kazam samo edno. LOPOV LOPOVA

Анонимен рече...

Se prasuvam kolku daleku moze da stigne studentskiot mentalitet...
Celta na ovoj blog ocigledno ne e da se otkrie kade odat 200 denari...tuku da se izlecat studentskite frustracii...
pa dobro bre luge, coekot si napisal sto se napravil, prevzemal od mart 2008...a vie sto ocekuvavte???
Mojata prikazna...: jas za sojuzot prethodno nemav poima ni deka postoi, i sigurno ne po moja vina, poso sekoj den sum na fakultet...

...a otkako ivan stana pretsedatel...sum dobila i karti za u teatar, za u b2, se pozaliv za dragi i so deckoto od sojuz zaedno se simnavme za da mi go resi problemot...mozda ne pocnale ruzi da cvetaat...no ocigledno e deka ima napredok...
...moeto mislenje e deka site onie koi se sprotivstvuvaat se dlaboko iskompleksirani, ili ne polozile stvarno...pa gubat oset za realnosta!
Jas garantiram deka koj i da vleze vo kancelarijata na sojuz ke bide usluzen, soslusan i ke mu se dade sekoja informacija, ke se obidat da mu go resat problemot...
...a toa sto nekoj samo kuka po blogovi, se srami da otide u sojuz da se pozali ne se tie vinovni..
I da bideme realni..imame situacija: 21vek + organiziranje na apsolventska ekskurzija = gratis karta za organizatorot... pa dobro site znaeme kako odat tie raboti, agencijata ja dava taa gratis karta (znaci ne e od 200ta denari na studentite) za da bide izbrana i da si go izvadi karot od studentite...

...i bas me interesira dali ima nekoj sto ne bi idel gratis a ja ima negovata funkcija!!!

Анонимен рече...

Da ne zaboravime deka praven ne e edinstveniot fakultet vo drzavava. Postojat i drugi. I sekoj od niv si ima posebna prikazna. Mojava e mnogu tazna...

Nikola рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
aco рече...

abe zatoa e blogov... Da mozat i poglupi ama i realni luge da si kazat sto imaat za problemov.

Mislam deka gospogicata treba da napise raskaz za da konkurira za gratis od b2.

A jas eve ke predlozam da se deli nekoj gratis za u priority u beverli... Tamu sigurno top ke si projde doticntata.

Dostoinstvo рече...

Mislam deka blogov treba da zadrzi visoko nivo na komunikacija, nasproti niski udarci od tipot na: "iskompleksirani", "kucki", "glupaci"...
Ve molam ...

Анонимен рече...

tesko na Makedonijava so vakvi pismeni i kulturni kadri sto vregaat nekoe devojce koe samo si go kazala svojot stav. Ako vasiot stav e razlicen od drugiot netreba da se sluzite so takvi zborovi gospoda. Ocigledno nekoj izostavil da ve vospita koga trebalo. Sramota za vakvata makedonska dvizecka (nedvizecka ) sila..

Анонимен рече...

kucko, glupaco...... intelektulaci zasramete se i romite od sutka imaat podobar recnik od vasiot neli sakate demokratija sloboda na misla... c c c c c c c c c c

Загрижен Студент рече...

Мала цензура (означена со**) за да се задржи одредено ниво на комуникација:

Nikola:

A be taa **девојката** sto napisala deka i sredile karta za vo teatar ima **нелогичнни ставови и гледишта**!! **Аргументите не ти се на место**,PA SOJUZIOT NE E ZA DA TI DAVA KARTI ZA ZURKA **девојко ни** EDNA! Tie treba da se fatat za rabota i da se borat za pravata na studentite,a nivni prava se pokvalitetno obrazovanie poubavi prostorii vo koi se odviva nastavata ,podobar odnos na profesorite so studentite,podobra usluga na studentski prasanja,poveke proekti za razmena na studenti i taka natamu m,ozam da nabrojuvam so do beskraj!!!! E toa se nivnite zadaci a ti kako kratkovidna i zatvorena iskopleksirana **личност** treba da prasas nekoj sto znaci studentska organizacija posto ocigledno zborot ne ti e jasen a posle mozes da komentiras na blogov!!!Ej kako me nervira koga *неинформирани* lugje kritikuvaat!!!!!!!!!!РЕГУЛИРАНИ СЕ НЕКОИ СТИЛСКИ ПРОПУСТИ,АРГУМЕНТИТЕ СЕ НЕПРОМЕНЕТИ

Анонимен рече...

hihi... bravo

Анонимен рече...

na pocetokot mislev deka blogov ke ima razni duskskii mislenja... megutoa vakva krajna nekultura znaci deka vo pozadina na vakvite niski udarci stojat administratorite na blogov, bas zalosno sto luge so nizok intelekt se administratori na blogov, jas ke napisam baranje do administratorite na bloger bidejki vakvi navredi se ispod site veri i treba od bloger da se zabrani blogov bidejki osven pcovki i navredi sprema nekoj sto ne e istomislenik so vas nema nisto drugo...

Od Marina

Големата слика рече...

Inaku... eden od administratorite na blogov bese prviot koj izreagira na nekulturniot post... potpisan so "dostoinstvo"!!!

A ti, Marina, tvojot bes nasoci go vo kancelariite na sojuzite i tamu pobaraj promeni. Bloger nema da ti pomogne.

Анонимен рече...

"Луѓе со низок интелект" е софистициран начин да се нарече некој глуп.

Дечкото со пцовките барем понуди некакви релевантни аргумент.

Марина одлучи да се задржи на неосновани претпоставки и навреди.

На крајот на краиштата секогаш ќе има пцуење по интернет. Од 36 000 студенти и останати случајни минувачи секогаш ќе се најде некој.

Анонимен рече...

ah pusti mofovci zakon ste

Анонимен рече...

Epa G-din INFORMIRAN- Nikola, ocigledno deka ti ne si vo tek so site aktivnosti na sojuzot...ne se raboti samo za karti za vo b2 ili teatar (sto sekako e bitno!!!poso se podiga kulturniot zivot na mladite, poso pola studenti poima nemaat kaj se naoga dramski, i e dobro, za da im se stvori navika za vo teatar...)
POSTOI - pretstavka za odnesuvanjeto na tetkite na studentski i tie se veke predupredeni za nivnoto odnesuvanje
POSTOI - proekt za kulturna nedela na praven fakultet vo koj moze da se vkluci sekoj sto saka
ORGANIZIRANI SE - studentski igri (poso nekoj treba i toa da go pravi)
PROMENETO e odnesuvanjeto na eden asistent poradi poplaki
ODLOZENI se mnogu ispiti, esei i sekakvi drugi rokovi koi studentite pobarale da im se odlozat
A poradi tvojata nemok da go pobies stavot na "devojkata" nemoras da upotrebuvas takvi necivilizirani izrazi
Ova e prv i posleden pat da go otvoram blogov, taka da slobodno mozete da me pcuete i da ja iznesuvate svojata nekultura, posle mene...jas samo sakav da ve INFORMIRAM, zosto ocigledno nasiov narod e naucen samo da se zali, da mrazi, a seto toa poteknuva i e izraz na zavist!

Анонимен рече...

Eden golem BEL BUMBAR za posledniot post! :))

Анонимен рече...

"Еднаш ме одравте и веќе никогаш.
Ни давате гратиси и организирате спортски настани.
Со чии пари,бе несреќи?
Со нашите.

9, ноември 2008 12:24"

Хахаха...па од џеб да не треба да ги платат?? :)
- да се подзамислиш кој е поголема несреќа

Анонимен рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
Анонимен рече...

Забележувам една карактеристика што се провлекува во сите коментари на момциве од сојуз и нивните симпатизери. Сите мислат дека се подобри од студентите. Од Самчо (што ги нарекува глупи) па се до типот што се гледа себеси како студентскиот спасител и треба да не просветли, да не научи да идеме во театар.
Убаво што шизикот решил да не информира, пошто од сојуз нема ни трага ни глас по факултет.

За студентските игри видовме кој и како иде, читнете ја приказната на постот за алиса во земјата на чудата и се ќе стане јасно...

За студентските права нема што да разглобувам, си знаеме сите како ни е на факултет. Сојузот ги поддржува сите одлуки на факултетот, и една заушка на некоја асистентка нема да промени ама баш ништо. А тетките на студентски гледам потресени се, веќе не ми го фрлаат индексот толку многу.

Се прашувам ако толку се јачаат, зошто ги нема да искоментираат нешто за студент ФМ? Затоа што се е јасно и не се осудуваат да си го покажат лицето. Срамота...

На крајот ќе заклучам дека никој не ги избра, значи сами се наметнаа.
НЕ ги штитат правата на студентите, НИКОЈ не ги избрал, и НЕМААТ право да си играат со нас и да не застапуваат.

Анонимен рече...

RE:Хахаха...па од џеб да не треба да ги платат?? :)
- да се подзамислиш кој е поголема несреќа
24, ноември 2008 13:24

Па,очигледно,ако волку многу луѓе се жалат, "некој" не си ја врши работата.
Јас,драг коментаторе број 79,не сакам моите пари да се трошат на гратиси,влезници,олимписки игри на ссУКМ и други ли фикс идеи на големит глави во сојуз.Јас сакам да ме застапуваат.
Додека светат вакви Ѕвезди на нашето студентско небо,ни светло,ни правдина ќе видиме.

Анонимен рече...

Blogov go otvoriv posle 200 godini i sto da vidam....

Ste skrenale be studenti, dosta pcuete aj izvadete si gi glavite od toa temno mesto vo vasata pozadina:) i pocnete da zboruvate pocivilizirano.

A za Ivan, nemalo da go otovara blgot, sme bile ljubomorni...................... jas tebe ne sum ti ljubomorna ni malku. Tolku si kolnet koga odis po hodnici so ne znam kako ne ti izleze rog na glavata. Moze ne sum necie jako dete i moze ne sum pretsedatel na sojuz i moze ne polagam so site 10 ali Ivan jas barem znam deka ne me mrazat 4 studenstki tekovni godini. Si rabotel , pa raboti be BRAVO DA NE SAKAS. Toa i se ocekuvalo koga nali si se izbra sebe si. Ali posto na blogov tolku se kuka ocigledno e deka rabotis, no ne dovolnooooooooooooooooo. A jas ne se ni somnevam deka ako vlezam vo sojuz ke mi zavrsite raboti,ali prvo treba da najdam nekoj tamu neli. Kartite za prosliot teatar se razdelija za milisekunda ida ti kazam posto si kupiv karta za ednata pretstava drugarcinjata na koi si im gi podelil ne dojdoa!!!!!!!!

Анонимен рече...

devojce ne deka go sakam ivan ili ne ama ocigledno si imas ti frustracii zivotot i si krajno iskompleksirana

Анонимен рече...

...ne dosle na pretstava a zemale karti :))...
...otsea pa natamu nekoj da stoi pred teatar i da zapisuva koj dosol a koj ne!!!! :))))
...so se frustriras koa se raboti za sovest na tvoite drugarcija!!!???